registracia ubytovacieho zariadenia telefonický kontakt na nás

Divočina a nádhera v Slovenskom raji

Nezabudnuteľné prechody roklinami a tiesňavami Slovenského raja umožňujú mostíky, rebríky, stúpačky a reťaze. Skalné steny tu miestami dosahujú výšku 300 metrov. Medzi najnavštevovanejšie lokality patrí Prielom Hornádu, na ktorom je po zimnej prestávke opäť povolené od 1. mája 2024 aj regulované splavovanie jeho kaňonu. Novinkou je, že splav Prielomu Hornádu je túto sezónu posunutý o 2,5 km ďalej až po Smižanskú Mašu. Registrovať sa na splav je potrebné minimálne jeden deň vopred odoslaním vyplneného formulára. Tiesňavu dlhú 12 kilometrov tvorí úsek horného toku Hornádu od ústia Veľkej Bielej vody, cez turistické centrum Čingov až po obec Smižany.

Rozprávkový pohľad zhora na Prielom Hornádu, dolinu Bieleho potoka a v dobrom počasí aj na Vysoké Tatry, sa naskytá z Tomášovského výhľadu. Tento skalný obor vyčnieva nad okolitou krajinou vo výške 146 metrov. Nenáročná túra po žltej značke z Čingova na Tomášovský výhľad je veľmi obľúbená, zvládnu ju aj menej zdatní turisti.

Pre turistov dychtivých spoznávať nádherné a divoké lokalitky raja je od 15.6.2024 sprístupnená aj roklina Kyseľ formou ferraty. Vstup na ferratu je spoplatnený. Povinnou výbavou na zdolanie Ferraty HZS Kyseľ je ferratový set, ktorý je možné si za poplatok požičať v niekoľkých požičovniach. Ferrata je cesta v horách, ktorá by bez kovových pomôcok ako sú stúpačky, premostenia, rebríky a fixné laná bola pre turistov bez horolezeckého vybavenia len ťažko priechodná. Ferratu si môžete vychutnať individuálne, prípadne je možné si objednať na Správe NP Slovenský raj profesionálny doprovod s odborným výkladom o prírode a zaujímavostiach tiesňavy Kyseľ. Pri dvojhodinovom adrenalínovom zdolávaní Ferraty HZS Kyseľ si turisti často zmáčajú topánky, odmenou za námahu sú ale nezabudnuteľné zážitky.

Rovnako rokliny Suchá Belá či Kláštorská, vyhliadky Sovia skala, Havrania skala, Čertova sihoť, Ihrík a zaujímavé miesta ako Letanovský mlyn, Kláštorisko, Dedinky či Geravy sú malebné lokality ponúkajúce množstvo turistických zážitkov.  

Pri plánovaní výletov je potrebné sledovať aktuálne informácie o prístupnosti roklín, ktoré môžu byť dočasne uzavreté v prípade zvýšeného stavu vody alebo kvôli svahovému zosuvu, ak došlo k poškodeniu turistického chodníka.

Chcete preskúmať krásy Slovenského raja a po túre uprednostníte komfort moderne zariadenej izby s príjemným podvečerným posedením v bare či na terase? Penzión & Bar NATALI ponúka oddych a pohodlie v Spišskom Štvrtku, 5,5 km od Hrabušíc.

Vynikajúcou voľbou pre rodiny s deťmi je tiež útulná Chata Kinder postavená vo vysokohorskom štýle, v krásnom prostredí rekreačnej oblasti Košiarny briežok, blízko k turistickému centru Čingov - vstupu do Slovenského raja. Vôňa lesa, čerstvý vzduch, detské ihrisko, hračky pre deti, miesto na grilovanie či vírivka na terase sú predpokladom vašej spokojnosti.

V nádhernej južnej časti NP Slovenský raj, v blízkosti priehrady Palcmanská maša, vás privíta Penzión Pod Guglom, s jedinečnou rodinnou atmosférou, chutnou domácou kuchyňou, záhradným wellness „NATURAL“ a bazénom. Využiť môžete aj požičovňu horských bicyklov, letnú terasu s grilom a ohniskom. Penzión obľubujú aj rodiny s deťmi, či rodiny s domácim štvornohým miláčikom.

Naplánujte trasu výletu, vyberte si ubytovanie Slovenský raj, nachystajte turistické topánky a spoznávanie nádherných prírodných scenérií sa môže začať.

To všetko a ešte viac vás čaká na UbytujSa.sk Ubytovanie.sk. Tak neváhajte, klikajte a prežite dokonalý letný relax na Slovensku.